Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Muchomor.
————————————
Dlaczego niektóre rodziny nazywało się lub obecnie nadal nazywa uchodźcami?
————————————
Uchodźstwo nie dotyka tylko pojedynczych osób, ale różne pokolenia, w których są zarówno ludzie starsi, jak i dzieci.
————————————
Pewnie Was zadziwię, ale uchodźstwo jest historią każdej rodziny (mojej i Twojej), bowiem każda z nich w bardzo odległej lub zupełnie niedalekiej przeszłości musiała opuścić swój dom i szukać nowego, bezpiecznego życia. Z pewnością możecie nie pamiętać tych faktów, bo niejednokrotnie działy się w dalekiej historii.
Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
Pomoże nam w tym pewna malarska opowieść przepełniona historią całego świata. Książka „Uchodźcy” od Wydawnictwa Muchomor to opowieść o konieczności porzucenia swojego domu przez wiele rodzin i przymusu wyruszenia na poszukiwania nowego, i bezpiecznego miejsca do życia. W odległych historycznie czasach rodzice wraz z dziećmi przemierzali wiele kilometrów ruszając w nieznane.
Powodem przymusu wyjechania z kraju była nie tylko wojna. Powodem uchodźstwa może być również bieda, głód czy też bezrobocie.
Bohaterowie książki celowo nie mają imion, a ich losy są niejako szkieletem, który zwraca uwagę na uniwersalność zawartych w niej historii. To książka nie tylko dla dzieci. Jej odbiorcami może być zarówno młodzież, jak i dorośli. Może ona bowiem stanowić bardzo ciekawy wstęp do rozmów na temat uchodźstwa. Zresztą, to właśnie dlatego, historia tutaj opisana nie zawiera zbyt wielu słów. Chociaż treść napisana jest łatwym i prostym językiem, omawia trudny temat. Starszych czytelników może zachęcić do dalszego pogłębienia tematu.
Kluczową rolę w tej książce odgrywają bez wątpienia ilustracje. Na jej kartach widzimy historie różnych rodzin. Dodatkowo uciekający ludzie mają ten sam naszyjnik. Jest on noszony przez rodziców, ale i przez dzieci, i jest elementem łączącym wszystkie opowiedziane w książce zdarzenia.
Wnioskiem, który od razu się nasuwa po przeczytaniu tej książki jest to, że pomimo wszelakich sporów, niedomówień, wojen i prześladowań, które wywołują na świecie dorośli, dzieci różnych narodowości potrafią znaleźć ze sobą wspólny język, polubić się, a nawet być prawdziwymi przyjaciółmi.
A gdyby tak dorośli nauczyli się żyć od dzieci? W wielu przypadkach przyniosłoby to z pewnością bardzo dobry skutek.
Książkę „Uchodźcy” znajdziecie TUTAJ.
Autor: Ilan Brenman
Ilustracje: Guilherme Karsten
Liczba stron: 34
Format: 220 x 290 mm
Oprawa: twarda